Mamy już 12569 opinii o produktach motocyklowych!

R E K L A M A
moto-opinie.info

Opinie Aktualności Miejsca i trasy

BMW planuje ramy z włókna węglowego. Koniec ery aluminium w sportowych motocyklach?

Wysłany 19 sierpień 2015 10:08 przez Komentarze: 1

Włókno węglowe to materiał, który coraz częściej występuje w każdej dziedzinie przemysłu - od dawna stosuje się go do budowy supersamochodów, ram rowerowych, ale jeszcze żaden producent nie użył carbonu do budowy ramy motocyklowej:  ma się to jednak wkrótce zmienić za sprawą BMW.

Bawarski producent poinformował że planuje rozwój ram z włókna węglowego dla swoich przyszłych motocyklu. W niektórych modelach, szczególnie sportowych gdzie liczy się waga zastąpią one stosowane od lat ramy aluminiowe. BMW twierdzi także że ramy z włókna węglowego są idelane dla motocykli serii R z silnikami typu bokser. 

Największą zaletą carbonu jest oczywiście niższa waga dochodząca nawet do 30% w stosunku do aluminium - to dużo, szczególnie że rama jest po silniku drugim najcięższym elementem. Inną zaletą carbonu jest świetne tłumienie drgań z silnika, które są istotnym problemem w wielu motocyklach. Niestety carbon ma także swoje wady takie jak mniejsza odporność na uderzenia: rama prawdopodobnie będzie musiała być osłonięta jakimś innym materiałem, aby po ewentualnej przewrotce nie uległa uszkodzeniu, ale kwestia projektowania i produkcji to już problem dla BMW.


Moto BMW
Moto BMW


Nazwa
Email
Komentarz
Przepisz kod  


»Ostatnie nowości
Autor newsaDRZEWO
DrzewoAktualności Ducati Bezpieczeństwo BMW Honda Kawasaki Motocykle KTM Technika jazdy FMX Yamaha Kaski motocyklowe Opony motocyklowe
Moto opinie na Androida

Aplikacja Moto Opinie na Androida już jest! Aktualności, opinie, ciekawe trasy i miejsa w twojej okolicy. Zapraszamy do ściągania z google play lub skanując kod QR.


Moto-Opinie na Androida
Wybrane ofertyze sklepuDołącz do nas nafacebooku

Dołącz do nas na facebooku i bądź bieżąco ze wszystkimi nowościami w newsroomie i na stronie moto-opinie.info :)