Mamy już 12562 opinii o produktach motocyklowych!

R E K L A M A
moto-opinie.info

Opinie Aktualności Miejsca i trasy

Nie będzie likwidacji toru Poznań. Automobilklub Wielkopolski będzie surowo przestrzegał norm emisji hałasu

Wysłany 15 grudzień 2014 12:12 przez Komentarze: 0


Od pewnego czasu na różnych portalach krążą plotki na temat likwidacji toru Poznań, które zapoczątkowała wypowiedź ówczesnego kandydata na prezydenta Poznanania, Jacka Jaśkowiaka - powiedział on w jednym z wywiadów że tor Poznań powinien zostać przeniesiony w inne miejsce.

Po tym wywiadzie pojawiło się wiele plotek na temat likwidacji jedynego homologowanego przez FIA oraz UAM toru w Polsce. Jacek Jaśkowiak zapomniał jednak, że tor nie jest własnością miasta, a Automobilklubu Wielkopolskiego i to właśnie on decyduje jakie będą jego dalsze losy, a te nic nie wiedzą o planach przeniesienia czy likwidacji toru. 

Automobil Klub Wielkopolski opublikował jednak komunikat w sprawie norm emisji hałasu, które będą teraz skrupulatnie przestrzegane, a uczestnicy Speed Day z głośnymi wydechami będą musieli opuścić tor bez zwrotu kosztów.

Oto komunikat:

Wszystkich Uczestników imprez odbywających się na Torze "Poznań" informujemy, iż Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska wydał, w trybie natychmiastowym, nakaz ograniczenia poziomu hałasu emitowanego do środowiska z Toru "Poznań". 

Podczas imprez odbywających się na torze, zawsze sumiennie przestrzegane były normy dopuszczalnej głośności, więc również na zbliżających się imprezach do jazd dopuszczone zostaną jedyne pojazdy, które generują w warunkach pomiarowych odpowiedni poziom hałasu. 

W przypadku przekroczenia dopuszczalnej normy hałasu Uczestnik będzie natychmiast wycofany z udziału w imprezie bez zwrotu wpisowego.  Osoby nie spełniające norm prosimy o zweryfikowanie głośności zgłoszonych pojazdów, a jeśli będzie to konieczne - wprowadzenie zmian w układzie wydechowym pozwalające na dotrzymanie określonego limitu. 
 W związku z wydanym przez Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Poznaniu zarządzeniem pokontrolnym z dnia 02.10.2014 r., bez względu na swoją reakcję Klub zapewne spotka się z dotkliwymi sankcjami finansowymi, zaś nie zastosowanie się do treści zarządzenia niesie za sobą wysokie ryzyko wydania decyzji o czasowym, bądź bezterminowym zamknięciu Toru "Poznań".   Chrońmy jedyny tego typu w Polsce obiekt sportowy.XXX


Ponadto na FB Speed Day zostały opublikowane informacje na temat sposobu pomiaru poziomu hałasu

W związku z licznymi pytaniami chcielibyśmy wyjaśnić w jaki sposób będą odbywały się pomiary głośności w sezonie 2015:
- pomiar statyczny (jak dotychczas) - limit 98 dB/A
- pomiar dynamiczny (który testowaliśmy już w tym sezonie) - limit 98 dB/A.
Na wielu torach w Europie odbywa się to w podobny sposób: sonometr ustawiony jest przy krawędzi toru (w większości przypadków około 10-15 m od optymalnej nitki przejazdu) lub zawieszony nad torem. Podczas przejazdu motocykla przy maksymalnym otwarciu przepustnicy wykonywany jest pomiar.
Osoby posiadające seryjny układ wydechowy (katalizator i sprawny tłumik) nie powinny obawiać się w/w norm. 

http://youtu.be/2RgdrEe18s8

W większości motocykli pomiar statyczny prezentuje wyższy wynik niż pomiar dynamiczny. Problemy pojawiają się gdy źle dopasowany "dB killer" zaczyna powodować gwizd przy wysokich prędkościach obrotowych silnika i niestety ten element musimy wyeliminować bo to nie pomiar statyczny wpływa na wyniki pomiarów WIOŚ a właśnie dynamiczny. 

Mając to na uwadze dostosujmy się do nowych zasad gdyż tylko to może spowodować że będziemy nadal korzystać z możliwości użytkowania toru "Poznań". 

PS. Przykładowe limity w innych krajach oraz torach podczas treningów:
- Szwecja - 95dB/A
- Anglia - 95 dB/A
- Niemcy: Lauzitz 98 dB/A; Sachsenring 95 dB/A
- Assen: 88 dB/A! (troszkę inny sposób pomiaru)Nazwa
Email
Komentarz
Przepisz kod  


»Ostatnie nowości
Autor newsaDRZEWO
DrzewoAktualności Ducati Bezpieczeństwo BMW Honda Kawasaki Motocykle KTM Technika jazdy FMX Yamaha Kaski motocyklowe Opony motocyklowe
Moto opinie na Androida

Aplikacja Moto Opinie na Androida już jest! Aktualności, opinie, ciekawe trasy i miejsa w twojej okolicy. Zapraszamy do ściągania z google play lub skanując kod QR.


Moto-Opinie na Androida
Wybrane ofertyze sklepuDołącz do nas nafacebooku

Dołącz do nas na facebooku i bądź bieżąco ze wszystkimi nowościami w newsroomie i na stronie moto-opinie.info :)