9
OPINIA Suzuki GSF 1250S Bandit (2007-)
10
OPINIA MaxTo M6S MESH

NOWOŚĆ IXON MS FEVER Lady

NOWOŚĆ IXON RS RISE AIR

NOWOŚĆ Beta 390 / 500 RS 2024-

NOWOŚĆ TCX Tourstep WP
9
OPINIA Suzuki GS 500

OPINIA ZIPP Raven 250
10
OPINIA Michelin Pilot Road 4

NOWOŚĆ Bajaj Pulsar N250
9
OPINIA Scorpion EXO-TECH
Mamy już 24425 opinii o produktach motocyklowych!
Uchwyty GPS mocowania na motocykl
R E K L A M A
moto-opinie.info

Opinie Aktualności Miejsca i trasy

BMW przedstawia patent na reflektory motocyklowe działające podobnie do gimbala

Wysłany 15 marzec 2024 09:03 przez Komentarze: 0


BMW od kilku lat przoduje w opracowywaniu systemów reflektorów motocyklowych i wymyśliło już kilka sposobów na optymalizację oświetlenia, nawet gdy motocykle pochylają się w zakrętach. Najnowszy pomysł, ujawniony w nowym wniosku patentowym, czerpie inspirację z gimbali używanych w kamerach i może otworzyć drzwi do jeszcze bardziej zaawansowanej technologii reflektorów.

BMW stworzyło już światła, które mogą poruszać się w swoich obudowach, aby przeciwdziałać przechyłom. Na przykład opcja adaptacyjnego doświetlania zakrętów Headlight Pro w modelu R 1250 GS pozwala światłom mijania obracać się o 35 stopni w każdym kierunku, aby skompensować pochylenie podczas pokonywania zakrętów, a także koryguje zmiany nachylenia wynikające ze zmian wysokości jazdy i obciążenia. Jednak najnowszy wniosek patentowy posuwa pomysł o krok dalej, mocując cały reflektor na trzyosiowym gimbalu, który jest zasadniczo identyczny z powszechnie dostępnymi systemami do utrzymywania stabilnej pozycji kamer lub smartfonów podczas filmowania.

Gimbal utrzymuje reflektor w pozycji poziomej, gdy motocykl przechyla się w zakręcie. BMW Pierwsza oś pozwala reflektorowi pozostać w pozycji poziomej, gdy motocykl się pochyla. Druga kompensuje pochylenie, aby utrzymać go w poziomie od przodu do tyłu, a trzecia pozwala światłu fizycznie obracać się w kierunku wierzchołka zakrętu, oświetlając dokładnie ten fragment drogi, do którego zmierzasz. Cały system jest kontrolowany przez tę samą inercyjną jednostkę pomiarową (IMU), która jest już sercem wielu motocykli i służy do monitorowania nachylenia, pochylenia i odchylenia maszyny. Podobnie jak w przypadku gimbali używanych w kamerach, wynik powinien być w stanie utrzymać reflektor niesamowicie stabilnie, nawet gdy reszta motocykla porusza się pod nim.Dokument patentowy pokazuje także kamerę, ale nie ujawnia dokładnego jej przeznaczenia, mówiąc jedynie, że jest ona zaprojektowana do przechwytywania co najmniej jednego obszaru otoczenia, a konkretnie części oświetlonej przez reflektor. Możemy spekulować, że kamera może być powiązana z dodatkowymi systemami wspomagającymi kierowcę, takimi jak asystent pasa ruchu, asystent hamowania lub adaptacyjny tempomat, ale być może najbardziej prawdopodobnym powodem jej obecności byłoby włączenie rodzaju adaptacyjnych reflektorów matrycowych, które są stosowane w niektórych nowoczesnych samochodach.

Źródło: https://www.cycleworld.com/motorcycle-news/bmw-gimbal-mounted-headlight/Nazwa
Email
Komentarz
Przepisz kod  


»Ostatnie nowości
Autor newsaDRZEWO
DrzewoAktualności Ducati Bezpieczeństwo BMW Honda Kawasaki Motocykle KTM Technika jazdy FMX Yamaha Kaski motocyklowe Opony motocyklowe
Moto opinie na Androida

Aplikacja Moto Opinie na Androida już jest! Aktualności, opinie, ciekawe trasy i miejsa w twojej okolicy. Zapraszamy do ściągania z google play lub skanując kod QR.


Moto-Opinie na Androida
Wybrane ofertyze sklepuDołącz do nas nafacebooku

Dołącz do nas na facebooku i bądź bieżąco ze wszystkimi nowościami w newsroomie i na stronie moto-opinie.info :)