NOWOŚĆ TCX Tourstep WP
9
OPINIA Suzuki GS 500

NOWOŚĆ Tschul 312
10
OPINIA Junak RAW 50
moto-opinie.info


Opinie Aktualności Miejsca i trasy



Honda Forza 350


9.00 / 10

(Na podstawie 1 opinii)

+NAPISZ SWOJĄ OPINIE

  • Pobierz najlepszą aplikacje motocyklową na Androida lub iOS. Znajdź ludzi do wspólnej jazdy, sprawdź najbliższe zlot, dziel się swoimi motocyklowymi fotami z trasy! 🙃

    Get it on Google Play
    Moto-Opinie w App Store



Zwiększenie pojemności skokowej silnika o 50 cm3 podniosło moc maksymalną o 16%, do 21,5 kW, ale silnik Forza 350 jest wyraźnie mocniejszy w całym zakresie obrotów i zapewnia lepsze przyspieszenia oraz wyższą prędkość maksymalną, którą podniesiono o nieco ponad 6%, do 137 km/h. Czystość spalin jest zgodna z wymogami normy EURO5.

Kosmetyczne zmiany w przednich i bocznych owiewkach, lusterkach, tylnych panelach bocznych i pokrywie silnika odświeżają stylowy wygląd, nadając mu więcej elegancji. Podwozie pozostaje niezmienione, za wyjątkiem zastosowania lżejszego wahacza, a elektrycznie sterowana szyba otrzymała zakres regulacji powiększony o 40 mm w celu poprawy ochrony przed wiatrem.

Odświeżono zespół wskaźników, dodano też możliwość połączenia się ze smartfonem przez Bluetooth za pomocą nowego systemu sterowania głosowego Honda Smartphone Voice Control, który jest dostępny jako opcja w nowej wersji skutera. Gniazdo ładowania USB zastępuje gniazdo ACC 12V.



Nowa Forza 350 na rok 2021 będzie dostępna w następujących opcjach kolorystycznych:

Pearl Nightstar Black

Matt Pearl Pacific Blue ** NOWOŚĆ **

Pearl Cool White

Matt Cynos Gray Metallic

Pearl Falcon Grey ** NOWOŚĆ **

Nowy silnik Forza 350 „enhanced Smart Power+” osiąga zarówno wzorową czystość spalin, jak i wysoką moc w całym zakresie prędkości obrotowych, za sprawą wszechstronnego zastosowania technologii redukcji tarcia.

Dzięki przyrostowi pojemności skokowej o 50 cm3 (do 330 cm3 z 279 cm3, bez przyrostu masy) chłodzony cieczą, wyposażony we wtrysk paliwa, czterozaworowy silnik SOHC osiąga moc maksymalną zwiększoną z 18,5 kW do 21,5 kW przy 7500 obr/min i maksymalny moment obrotowy zwiększony do 31,5 Nm, uzyskiwany przy 5250 obr/min. Porównanie uzyskanych na hamowni wykresów charakterystyk obu silników pokazuje cały obraz sytuacji: zarówno moc jak i moment obrotowy wyraźnie rosną już od 3500 obr/min.

Wpływ na rzeczywiste osiągi jest oczywisty: prędkość maksymalna wzrasta o 8 km/h do 137 km/h, a ze startu zatrzymanego Forza 350 pokonuje pierwsze 200 metrów o 0,7 sekundy szybciej, uzyskując czas 10,4 sekundy.

Aby otrzymać dodatkowe centymetry sześcienne, średnicę cylindra zwiększono z 72 mm do 77 mm, a skok wzrósł do 70,7 mm. Stopień sprężania wynosi 10,5:1. Aby w pełni wykorzystać zwiększoną pojemność, zoptymalizowano skoki i czasy otwarcia zaworów. W porównaniu z poprzednim modelem, zamknięcie zaworów dolotowych oraz czas otwarcia/zamknięcia zaworów wylotowych zostały opóźnione o 5°. Skoki zaworów zwiększono o 0,3 mm. Czasy otwarcia zaworów dolotowych pozostają niezmienione.

Przekonstruowano także wał korbowy, uzyskując 10% redukcji jego masy. Osiągnięto to bez zmiany wymiarów czopów, przy jednoczesnym zachowaniu wytrzymałości i sztywności wymaganej do przenoszenia zwiększonej mocy. Rolkowe dźwignie zaworowe, ślizgowe łożyska korbowe i uszczelniona skrzynia korbowa zapewniają wysoką trwałość i niezawodność przy zachowaniu wysokich osiągów. Aby usprawnić chłodzenie tłoka, dysza olejowa, stosowana w modelu CRF450R, rozpyla olej bezpośrednio na spód tłoka, optymalizując zapłon i poprawiając sprawność spalania. Pojemność układu smarowania wynosi 1,7 litra.

Obniżenie oporów ssania powietrza wynika ze zwiększenia średnicy przepustnicy z 34 mm do 36 mm i z powiększenia średnic zaworów ssących o 1 mm do 28 mm, co ułatwia silnikowi oddychanie. Powietrze jest dostarczane poprzez 5,5-litrowy airbox. Kanały ssące i wydechowe również zostały całkowicie przeprojektowane. Kanał ssący zasysa teraz powietrze efektywniej, wywołując silniejsze zawirowanie strumienia powietrza w cylindrze, co przyczynia się do bardziej równomiernego spalania paliwa. Spaliny są usuwane za pomocą prostego kanału wydechowego, bez zmiany kierunku przepływu, występującej w poprzedniej konstrukcji, co jeszcze bardziej poprawia wydajność.

Aby zmniejszyć opory po stronie wydechowej, nowy tłumik składa się teraz z dwóch oddzielnych komór, zamiast z trzech. Poprawki w konstrukcji rury komory rozprężania, jak również rozmiar i umiejscowienie katalizatora, także służą ułatwieniu przepływu i lepszemu oczyszczaniu spalin.

Tarcie wewnętrzne zostało zredukowane także dzięki przesunięciu osi cylindra o 5 mm w stosunku do osi wału korbowego, wprowadzeniu hydraulicznej regulacji łańcucha rozrządu i użyciu układu z suchą miską. Układy z suchą miską olejową są używane w silnikach o wysokich osiągach, ponieważ taki układ obniża ciśnienie wewnętrzne w silniku, zmniejsza zawirowania oleju, redukuje straty pompowania oraz tarcie wewnętrzne. Nowo zaadaptowany wałek wyrównoważający dodatkowo redukuje wibracje i przyczynia się do płynnej i bardziej komfortowej jazdy.

Automatyczne sprzęgło odśrodkowe współpracuje z przekładnią V-Matic (z przełożeniami dobranymi pod kątem szybkiej reakcji przy niskich prędkościach obrotowych i dobrych przyspieszeń) oraz z napędem pasowym. Modernizacja na rok 2021 objęła także osłonę silnika, którą przeprojektowano, dostosowując ją do nowych elementów nadwozia.

Silnik Forza 350 został wyposażony w system kontroli momentu obrotowego Honda Selectable Torque Control (HSTC). System wykrywa różnicę prędkości między kołem przednim i tylnym, oblicza stopień uślizgu, a następnie kontroluje moment obrotowy silnika poprzez sterowanie wtryskiem paliwa, aby odzyskać przyczepność tylnego koła. System HSTC można włączać i wyłączać za pomocą przełącznika umieszczonego po lewej stronie kierownicy. Wskaźnik "T" na wyświetlaczu cyfrowym miga, gdy system pracuje nad odzyskaniem przyczepności.

Silnik spełnia normę czystości spalin EURO5, która obowiązuje od 1 stycznia 2020 roku i stawia znacznie bardziej rygorystyczne wymagania w porównaniu z normą EURO4. Wymogi te obejmują znaczną redukcję dozwolonych emisji tlenku węgla, zmniejszenie całkowitej emisji węglowodorów o ponad 40%, skuteczniejsze wykrywanie przerw zapłonu oraz wprowadzenie limitu emisji cząstek stałych.

Zużycie paliwa wynosi zaledwie 3,3 l/100km (tryb testowy WMTC), co przy pojemności zbiornika paliwa wynoszącej 11,5 litra daje potencjalny zasięg ponad 340 km.

Nowe linie Forzy 350 zdają się wypływać spod przedniej szyby zmienionej w wersji skutera na rok 2021, której położenie można płynnie regulować przełącznikiem po lewej stronie kierownicy w zakresie 180 mm, o 40 mm więcej niż w poprzednim modelu. Szyba została zaprojektowana tak, by zapewnić ochronę przed wiatrem (z przepływem powietrza skierowanym wokół głowy kierowcy) i zmniejszyć hałas powodowany przez wiatr. Stabilność i komfort przy większych prędkościach lub na długich dystansach można natychmiast zamienić w większe poczucie swobody podczas miejskich dojazdów, dzięki ustawieniu szyby w niższej pozycji.

Ostre linie Forza 350 zaprojektowano zarówno pod kątem stylu, jak i efektywności aerodynamicznej. Dzięki nim skuter wyróżnia się czystą, nowoczesną formą, stwarzając wrażenie sportowej energii i elegancji pożądanej w segmencie premium. Kluczowe słowa stylistów skutera Forza „agresywny, techniczny i mocny” znajdują wyraz w nowych kształtach otoczenia reflektora, przypominających spoiler, w odświeżonych bocznych owiewkach z charakterystyczną linią wzorniczą „Z” oraz w stromo opadającej linii charakterystycznych tylnych osłon bocznych, co nieprzypadkowo tworzy nieco futurystyczną stylistykę skutera.

Uchwyty dla pasażera wykonano z tworzywa sztucznego, zastępując aluminium i oszczędzając w ten sposób 1407 g masy, co przyczynia się również do poprawy centralizacji masy i zwinności skutera. Celem podwyższenia komfortu przy większych prędkościach, większy przedni kanał powietrza wprowadza podciśnienie przed kierowcą, redukując naturalny efekt wiatru pchającego kierowcę do tyłu.

Dwa pełnowymiarowe kaski mogą być przechowywane pod siedzeniem, można też podzielić schowek na część przeznaczoną na kask i/lub kombinezon przeciwdeszczowy oraz na część mieszczącą torby o rozmiarze A4. Kieszeń w wewnętrznej przedniej owiewce jest zamykana na klucz, a jej wnętrze może być zaaranżowane dla potrzeb kierowcy, na przykład do przewozu telefonu czy butelki z wodą. Umieszczono tam również gniazdo ładowania USB, które zastępuje poprzednio stosowane gniazdo ACC 12V. Całe oświetlenie wykonano w technice LED.

Kierowca Forzy 350 może wyposażyć skuter w opcjonalny system sterowania głosowego Honda Smartphone Voice Control, który łączy się z jego smartfonem na czas jazdy i pozwala na głosowe zarządzanie odbieraniem rozmów telefonicznych, pocztą elektroniczną, muzyką i nawigacją. Kierowcy potrzebny jest zestaw słuchawkowy montowany w kasku, z kolei smartfon łączy się z pojazdem przez łącze Bluetooth. Zarządzanie sterowaniem głosowym jest możliwe za pomocą przycisków po lewej stronie kierownicy.

Inteligentny kluczyk Forza 350, oprócz sterowania głównym włącznikiem zapłonu i blokowaniem schowka, zarządza opcjonalnym zdejmowanym kufrem górnym o pojemności 45 litrów. Dzięki inteligentnemu kluczykowi w kieszeni kierowcy, zamek kufra automatycznie blokuje się, gdy kierowca oddali się od skutera. Kufer można też zamknąć mechanicznie kluczykiem. Mechanizm uruchamiający umieszczono w tylnej części obudowy, aby zachować wewnętrzną pojemność kufra.

Przednie i tylne kierunkowskazy Forzy 350 mają nową funkcję automatycznego wyłączania sygnału awaryjnego hamowania. Gdy moduł sterujący systemu ABS wykryje nagłe hamowanie, światła awaryjne zaczynają migać z dużą częstotliwością, ostrzegając kierowców innych pojazdów.

Zespół wskaźników wyposażono w analogowy prędkościomierz i analogowy obrotomierz (z przeprojektowanymi tarczami), rozmieszczone po bokach wyświetlacza cyfrowego, który można przełączać pomiędzy 3 trybami pracy: 1. licznik kilometrów, zasięg na paliwie w baku, chwilowe zużycie paliwa; 2. dzienny licznik przebiegu, średnie zużycie paliwa i timer; 3. temperatura otoczenia i wskaźnik stanu akumulatora.

Wytrzymała, a jednocześnie lekka rurowa rama stalowa jest kluczowym elementem skutera, zapewniającym poczucie bezpieczeństwa na drodze. Rozstaw osi wynosi 1510 mm, kąt pochylenia główki ramy to 26,5°, a wyprzedzenie – 89 mm. Chłodnica jest teraz umieszczona przed zbiornikiem paliwa, co zapewnia lepszą wydajność chłodzenia, a akumulator znajduje się pomiędzy zbiornikiem paliwa a schowkiem pod siedzeniem, z korzyścią dla centralizacji masy. Masa modelu na rok 2021 wynosi 184 kg.

Wysokość siedzenia wynosi 780 mm, a pozycja kierowcy jest naturalnie wyprostowana, co zapewnia doskonałą widoczność dookoła skutera. Szerokość kierownicy wynosi 755 mm, szerokość z przodu – 580 mm, a szerokość z lusterkami – 860 mm. Kompaktowe wymiary ułatwiają przeciskanie się przez ciasne ulice o dużym natężeniu ruchu.

Sztywnemu widelcowi teleskopowemu z goleniami 33 mm towarzyszą z tyłu dwa amortyzatory z 7-stopniową regulacją wstępnego obciążenia sprężyn, współpracujące z przeprojektowanym, lżejszym, jednoczęściowym wahaczem aluminiowym.

Na aluminiową, 15-calową obręcz przedniego koła założono oponę 120/70-15, natomiast 14-calową obręcz tylnego koła wyposażono w oponę 140/70-14, oferując w ten sposób maksimum przyczepności i komfortu jazdy. Przednie koło hamuje duża pojedyncza tarcza o średnicy 256 mm, na tylnej osi zastosowano tarczę o średnicy 240 mm, dodano też dwukanałowy system ABS, gwarantujący bezpieczeństwo przy hamowaniu na śliskich nawierzchniach.

Forum Honda Forza 350

Dodaj zdjęcie
Opinie motocyklistów
Pozytywne: 100%
Neutralne: 0%
Negatywne: 0%



Gość


Głosy: 3   Przydatna opiniaPrzydatna Nieprzydatna opiniaNieprzydatna
9
Najlepsza w klasie premium
11.05.2022 12:03:59

Honda Forza 350 - królowa skuterów w klasie premium? Do niedawna mógłbym tak powiedzieć, ale moim zdaniem to królowa bez korony na głowie z kilku względów. Zacznę może od plusów:
- Osiągi (świetne przyspieszenie, prędkość maksymalna 155 km/h, tyle mi sie udało osiągnąć jadąc solo, oczywiście prędkość licznikowa, możliwe że to zasługa odpowiedniego traktowania przez pierwsze 1000km i dobrego docierania silnika)
- Prowadzenie (skuter prowadzi się świetnie i pewnie, jest dobrze wyważony i bardzo zwinny, pokonywanie korków jest bezproblemowe)
- Funkcjonalność (można jechać w trasę, na zakupy lub pod namiot. Pod siedzenie wchodzą 2 kaski, do kufra spore zakupy)
- Wygoda (skuter jest strasznie wygodny dla kierowcy jak i pasażera, długie trasy nie męczą)
- Spalanie (w trasie przy spokojnej jeździe trzymając 80km/h i 5.000 obrotów zszedłem do średniego spalania według komputera do 2.8l/100 km, moim zdaniem rewelacja. Pokonując miasto i trasę średnie spalanie waha się między 3.2 a 3.5 l więc i tak bardzo dobry wynik)
MINUSY: Niestety nawet bardzo dobry skuter ma jakieś minusy. W moim przypadku to zacinająca się klapka wlewu paliwa (ale podobno to szeroka przypadłość, nawet w Forzie 125), po 5000 km zaczęła głośniej pracować przekładnia (na wiosnę oddaje do serwisu na weryfikację co jest powodem). Niestety zawieszenie jest zbyt sztywne na nasze drogi, przy większych nierównościach mam wrażenie, jakby skuter bardziej podskakiwał przez co komfort prowadzenia na naszych dziurawych drogach jest mniejszy.

Ogólna ocena 9/10. byłoby 10/10, ale czar prysł przy zacinającej się klapie wlewu paliwa i głośniejszej pracy przekładni już po 5000 kilometrów. Podsumowując polecam skuter bo jest rewelacyjny. Zwraca uwage przechodniów, ma super wygląd, świetne osiągi, jest wygodny i wszechstronny.





Dodaj własną opinie

Twoje imię/nick

Tytuł opinii

Ocena Ogólna

Twoja opinia

Przepisz kod
kod  

ZAŁĄCZ ZDJĘCIA