Mamy już 13031 opinii o produktach motocyklowych!

R E K L A M A
moto-opinie.info

Opinie Aktualności Miejsca i trasy

Yamaha R1 i R1M 2015. Zobacz co wiemy na temat nowej sportowej Yamahy

Wysłany 04 listopad 2014 10:11 przez Komentarze: 1

Oto przed Wami jedna z najbardziej oczekiwanych premier 2015 roku. Nowa Yamaha YZF-R1 została zaprezentowana wczoraj na targach EICMA w Mediolanie w dwóch wersjach - cywilnej i limitowanej torowej YZF-R1M. 

Motocykl jest całkowicie nowy, nie zostało nic ze starej Yamahy RN22 - mamy zupełnie odmieniony wygląd, motocykl jest mniejszy, naszpikowany zaawansowaną elektroniką i napędzany zupełnie  nowym silnikiem, którego brzmienie już nie przypomina charakterystycznego dźwięku silnika "big bang" znanego z poprzedniej generacji R1.

Silnik

Silnik Yamaha R1 2015

Nowy rzędowy silnik R1 o oznaczeniu CP4(Crossplane) generuje 200 KM przy 13,5000 obr/min bez dynamicznego doładowania powietrzem. Moment obrotowy wynosi 112Nm przy 11,500 obr/min. W stosunku do poprzednika zmieniono w nim praktycznie wszystko - inna jest średnica i skok tłoka, stopień kompresji, układ wtryskowy oraz cylindry. Silnik posiada kute tłoki wykonane z aluminium, a sam wał ma mniejszy moment bezwładności(odpowiednik masy w ruchu obrotowym) o 20%. Powiększono również airbox o 23%, aby motocykl "miał czym oddychać". Yamaha zastosowała także zupełnie nowy ukłąd wydechowy 4-2-1 wykonany ze stopu tytanu. Wszystkie te zmiany mają się przełożyć na natychmiastową reakcje motocykla na rollgaz i zmniejszenie jego masy.


Rama i konstrukcja motocyklaJeśli już mowa o masie, to nowa R1 wraz z płynami waży 199 kg. Tak rewelacyjny wynik uzyskano dzięki zmniejszeniu masy silnika, a także aluminiowej ramie Deltabox, w której użyto magnezową rame pomocniczą. Rozstaw osi jest teraz krótszy o 10 mm w stostunku do tego co było w poprzedniczce. Yamaha zastosowała również nowe felgi wykonane ze stopu magnezu, co pozwoliło zbić masę o kolejne 1.9kg. Zbiornik paliwa ma pojemność 17L i jest 2 kg lżejszy.

Zawieszenie i hamulceYamaha YZF-R1 2015 wyposażona jest w zupełnie nowy przedni widelec KYP typu upside-down o średnicy 43mm i skoku 120mm. Oczywiście w pełni regulowany, aby idealnie dostosować motocykl do wagi jeźdźca i nawierzchni drogi. Za hamowanie przodem odpowiadają dwie tarcze 320mm z 4-tłoczkowymi zaciskami Nissin, natomiast z tyłu mamy tarczę 220mm i 1-tłoczkowy zacisk. 


ElektronikaŻaden współczesny sport nie może obyć się bez elektroniki, tak jest również w przypadku nowej R1. Na pokładzie znalazła się ogromna ilość przeróżnych systemów wspomagających - mamy kontrolę trakcji, uniesienia przedniego koła czy asystenta szybkiego startu(LCS - Launch Control System). Zastosowany przez Yamahę zestaw czujników IMU pozwala na dokładne określenie pozycji motocykla w przestrzeni, jego pochylenia i sterować na tej podstawie zawieszeniem, hamulcami i silnikiem. Podobnie jak w poprzedniku mamy także mapy zapłonu, tym razem 4. W nowej R1 nazywa się to Yamaha Ride Control. Warto wspomnieć także o systemie SCS(kontroli poślizgu), który w przypadku wykrycia uślizgu koła odpowiednio dostosuje moc silnika, aby je wyeliminować. System ten działa w 3 trybach wkraczając w różnych momentach, ale można go całkowicie wyłączyć.

ZegaryR1 zrezygnowała z tradycyjnego obrotomierza na rzecz dużego wyświetlacza LCD, który dostosowuje się do aktualnego trybu jazdy - ulica/tor. W danym trybe wyświetla te informacje, które są w danej chwili najbardziej potrzebne - np. w ustaweiniu tor powiększony jest obrotomierz w górnym zakresie obrotów i pojawiają się czas ostatniego okrążenia. 


Yamaha YZF-R1M
Tak jak oczekiwano Yamaha zaprezentowała także bardziej wypasioną wersje oznaczoną YZF-R1M. Motocykl będzie produkowany na zamówienie i w ograniczonej liczbie egzemplarzy. 

To co wyróżnia wersje R1M to ERS - Ohlins Electronic Racing Suspension, a więc elektronicznie regulowane zawieszenie, które współpracować będzie z systemem czujników IMU i w czasie rzeczywistym dostosuje ustawienie zawieszenia do warunkach na drodze. Dzięki temu motocykl będzie lepiej i stabilniej zachowywał się w zakręcie czy na wyjściu. 

Motocykl będzie posiadał także lekkie carbonowe owiewki oraz CCU - Communication Control Unit z systemem GPS. Pozwala na rejestrowanie trasy GPS, pochylenia i kilku innych parametrów, później można te dane przenieść do smartfona lub tabletu i analizować. Motocykl będzie miał też opony w rozmiarze 200 zamiast 190 w "normalnej" wersji R1.pikaczu
Brzydka jak noc :/


Nazwa
Email
Komentarz
Przepisz kod  


»Ostatnie nowości
Autor newsaDRZEWO
DrzewoAktualności Ducati Bezpieczeństwo BMW Honda Kawasaki Motocykle KTM Technika jazdy FMX Yamaha Kaski motocyklowe Opony motocyklowe
Moto opinie na Androida

Aplikacja Moto Opinie na Androida już jest! Aktualności, opinie, ciekawe trasy i miejsa w twojej okolicy. Zapraszamy do ściągania z google play lub skanując kod QR.


Moto-Opinie na Androida
Wybrane ofertyze sklepuDołącz do nas nafacebooku

Dołącz do nas na facebooku i bądź bieżąco ze wszystkimi nowościami w newsroomie i na stronie moto-opinie.info :)