Honda SH350I 2021- - Pytania i dyskusje
Krótki opis produktu
Zwiększona pojemność silnika w topowym skuterze Hondy, z serii SH, zapewnia mu wyższą prędkość maksymalną i lepsze przyspieszenie. Silnik spełnia wymagania normy EURO5. Udoskonalona konstrukcja ramy pozwoliła zaoszczędzić na masie, a zupełnie nowe nadwozie poddano stylistycznej ewolucji, która objęła między innymi reflektor LED, lampę tylną, kierunkowskazy w technologii LED oraz ekran LCD. Pod siedzeniem znajduje się gniazdo USB typu C.
Zwiększenie pojemności skokowej silnika o 50 cm3 podniosło jego moc maksymalną o 16%, do 21,5 kW. Nowy silnik eSP+ modelu SH350i jest wyraźnie mocniejszy w całym zakresie obrotów i zapewnia lepsze przyspieszenie oraz wyższą prędkość maksymalną. Jest on zgodny z wymogami normy EURO5.
Rama została zmodyfikowana w celu zmniejszenia masy, a całkowicie odświeżona stylizacja jest elegancką ewolucją sprawdzonej, zwartej formuły skutera SH o wysokiej praktyczności, na którym łatwo się jeździ i który łatwo zaparkować. Gniazdo USB pod siedzeniem zastępuje poprzednio stosowane gniazdo ACC 12V. Pojawił się też nowy zespół wskaźników LCD.
Model SH350i na rok 2021 będzie dostępny w następujących opcjach kolorystycznych:
Mat Carnelian Red Metallic
Mat Ruthenium Silver Metallic
Pearl Cool White
Black
Nowy silnik SH350i „enhanced Smart Power+” osiąga zarówno wzorową czystość spalin, jak i wysoką moc w całym zakresie obrotów, za sprawą wszechstronnego zastosowania technologii redukcji tarcia.
Dzięki przyrostowi pojemności skokowej o 50 cm3 (do 330 cm3 z 279 cm3, bez przyrostu masy) chłodzony cieczą, wyposażony we wtrysk paliwa, czterozaworowy silnik SOHC osiąga moc maksymalną zwiększoną z 25 KM do 29 KM przy 7500 obr/min i maksymalny moment obrotowy 32 Nm, uzyskiwany przy 5250 obr/min. Porównanie uzyskanych na hamowni wykresów charakterystyk obu silników pokazuje cały obraz sytuacji: zarówno moc jak i moment obrotowy wyraźnie rosną już od 3500 obr/min. Ze startu zatrzymanego SH350i pokona pierwsze 200 metrów o 0,7 sekundy szybciej, czyli w 10,2 sekundy.
Średnicę cylindra zwiększono z 72 mm do 77 mm, a skok wzrósł do 70,7 mm. Stopień sprężania wynosi 10,5:1. Aby w pełni wykorzystać większą pojemność, zoptymalizowano skoki i czasy otwarcia zaworów. W porównaniu z poprzednim modelem, zamknięcie zaworów dolotowych oraz czas otwarcia/zamknięcia zaworów wylotowych zostały opóźnione o 5°. Skoki zaworów zwiększono o 0,3 mm. Czasy otwarcia zaworów dolotowych pozostają niezmienione.
Przekonstruowano także wał korbowy, uzyskując 10% redukcji jego masy. Osiągnięto to bez zmiany wymiarów czopów, przy jednoczesnym zachowaniu wytrzymałości i sztywności wymaganej do przenoszenia zwiększonej mocy. Rolkowe dźwignie zaworowe, ślizgowe łożyska korbowe i uszczelniona skrzynia korbowa, zapewniają wysoką trwałość i niezawodność przy zachowaniu wysokich osiągów. Aby usprawnić chłodzenie tłoka, dysza olejowa, stosowana w modelu CRF450R, rozpyla olej bezpośrednio na spód tłoka, optymalizując zapłon i poprawiając sprawność spalania. Pojemność układu smarowania wynosi 1,85 litra.
Obniżenie oporów ssania powietrza wynika ze zwiększenia średnicy przepustnicy z 34 mm do 36 mm i powiększenia średnic zaworów ssących o 1 mm – do 28 mm, co ułatwia silnikowi oddychanie. Powietrze jest dostarczane poprzez 5,5-litrowy airbox. Porty dolotowe i wylotowe również zostały całkowicie przeprojektowane. Port dolotowy zasysa teraz powietrze efektywniej, wywołując silniejsze zawirowanie strumienia mieszanki w cylindrze, co przyczynia się do bardziej równomiernego spalania paliwa. Spaliny są usuwane za pomocą prostego portu wydechowego, bez zmiany kierunku przepływu, występującej w poprzedniej konstrukcji, co jeszcze bardziej poprawia wydajność.
Aby zmniejszyć opory po stronie wydechowej, nowy tłumik składa się teraz z dwóch oddzielnych komór, zamiast z trzech. Poprawki w konstrukcji rury komory rozprężania, jak również rozmiar i umiejscowienie katalizatora, także służą ułatwieniu przepływu i lepszemu oczyszczaniu spalin.
Tarcie wewnętrzne zostało zredukowane dzięki przesunięciu osi cylindra o 5 mm w stosunku do osi wału korbowego, wprowadzeniu hydraulicznej regulacji łańcucha rozrządu i użyciu układu z suchą miską. Układy z suchą miską olejową są używana w silnikach o wysokich osiągach, ponieważ taki układ obniża ciśnienie wewnętrzne w silniku, zmniejsza zawirowania oleju, redukuje straty pompowania oraz tarcie wewnętrzne. Nowo zaadaptowany wałek wyrównoważający dodatkowo redukuje wibracje i przyczynia się do płynnej, bardziej komfortowej jazdy.
Automatyczne sprzęgło odśrodkowe współpracuje z przekładnią V-Matic (z przełożeniami dobranymi pod kątem szybkiej reakcji przy niskich prędkościach obrotowych i dobrych przyspieszeń) oraz z napędem pasowym. Modernizacja na rok 2021 objęła także osłonę silnika, którą przeprojektowano, dostosowując ją do nowych elementów nadwozia.
Silnik SH350i został wyposażony w system kontroli momentu obrotowego Honda Selectable Torque Control (HSTC). System wykrywa różnicę prędkości między kołem przednim i tylnym, oblicza stopień uślizgu, a następnie kontroluje moment obrotowy silnika poprzez sterowanie wtryskiem paliwa, aby odzyskać przyczepność tylnego koła. System HSTC można włączać i wyłączać za pomocą przełącznika umieszczonego po lewej stronie kierownicy. Wskaźnik "T" na wyświetlaczu cyfrowym miga, gdy system pracuje nad odzyskaniem przyczepności.
Silnik spełnia normę czystości spalin EURO5, która obowiązuje od 1 stycznia 2020 roku i stawia bardziej rygorystyczne wymagania w porównaniu z normą EURO4. Wymogi te obejmują znaczną redukcję dozwolonych emisji tlenku węgla, zmniejszenie całkowitej emisji węglowodorów o ponad 40%, skuteczniejsze wykrywanie przerw zapłonu oraz wprowadzenie limitu cząstek stałych.
Zużycie paliwa wynosi zaledwie 3,3 l/100km (tryb testowy WMTC), co przy pojemności zbiornika paliwa wynoszącej 9,1 litra daje potencjalny zasięg ponad 270 km.
SH350i to skuter, który jest natychmiast zauważalny na drodze dzięki eleganckiej estetyce typowej dla serii SH. Nowe wzornictwo, nawiązuje do wyglądu najlepiej sprzedającego się, najmniejszego w rodzinie SH, modelu SH125i. Wyróżnia go nowa stylistyka przodu: reflektor LED posiada teraz centralną listwę świateł drogowych, oddzielającą dwie listwy świateł mijania, podczas gdy światła pozycyjne znajdują się na kierownicy. Dzięki temu uzyskano elegancki, nowoczesny wygląd przodu skutera. Przeprojektowane światło tylne i kierunkowskazy LED znajdują się między uchwytami dla pasażera, wykonanymi z aluminium.
Oczywiście, dla skutera SH funkcjonalność jest równie ważna, jak jego wygląd. Pozycja za kierownicą pasuje do szerokiego zakresu gabarytów kierowców i zapewnia zrelaksowaną, wyprostowaną postawę oraz doskonałą widoczność we wszystkich kierunkach. Całkowita długość skutera wynosi 2160 mm, szerokość 742 mm, a wysokość 1161 mm. Minimalny prześwit to 131 mm.
Pod siedzeniem jest miejsce na pełnowymiarowy kask, a samo siedzenie znajduje się na komfortowej wysokości 805 mm (tylko 5 mm wyżej niż w SH125/150). Pod siedzeniem znajduje się gniazdo USB typu C, które ułatwia ładowanie urządzenia mobilnego. Standardowa dla SH, płaska podłoga (o szerokości 435 mm) sprawia, że łatwo balansuje się ciałem, a także łatwo stawia się na niej stopy. Składany zaczep pod kierownicą ułatwi przewóz zakupów.
Nowy zestaw wskaźników LCD obejmuje wszystkie światła ostrzegawcze - w tym obsługę HSTC i ABS - starannie rozmieszczone wokół centralnego, cyfrowego wyświetlacza prędkości i licznika przebiegu. Wszystkie ustawienia zespołu wskaźników, kierowca wprowadza za pomocą przycisków A/B umieszczonych po lewej kierownicy.
Podczas nagłego hamowania światła awaryjne migają, aby ostrzec innych użytkowników drogi o gwałtownym spadku prędkości. Przednie i tylne kierunkowskazy SH350i mają nową funkcję automatycznego wyłączania sygnału awaryjnego hamowania.
Nowością, ułatwiającą życie właścicielowi skutera, jest inteligentny kluczyk, który oprócz sterowania głównym włącznikiem zapłonu i blokowaniem zamka schowka, zarządza również zamkiem opcjonalnego górnego kufra o pojemności 35 l. Dzięki inteligentnemu kluczykowi w kieszeni kierowcy, zamek kufra automatycznie blokuje się, gdy kierowca oddali się od skutera. Kufer można też zamknąć mechanicznie kluczykiem.
Podwozie SH350i, zaprojektowano z myślą o zapewnieniu zwinności i pewności prowadzenia pojazdu w każdych warunkach jazdy. W nowym modelu zrewidowano średnice rur ramy, grubość ich ścianek i materiały, z których wykonane są części składowe, poprawiając stabilność i komfort jazdy, przy jednoczesnym obniżeniu masy ramy o 1 kg.
Elastyczną amortyzację wstrząsów zapewniają: widelec teleskopowy 35 mm, podwójne tylne amortyzatory, aluminiowy odlewany wahacz i system Oleo link, zamontowany pod silnikiem, by wspomóc przekazywanie informacji zwrotnych z podwozia i poprawić pochłanianie nierówności drogi.
Kąt pochylenia główki ramy i wyprzedzenie wynoszą 27°5’/99 mm, przy rozstawie osi 1452 mm i obrocie kierownicy o 45° w obie strony, od położenia do jazdy na wprost. Masa własna wynosi 174 kg.
Z przodu znajduje się opona 110/70-16 z tyłu 130/70-16, a dwukanałowy ABS współpracuje z hamulcami jednotarczowymi o średnicy 256 mm z przodu i 256 mm z tyłu.
Zwiększenie pojemności skokowej silnika o 50 cm3 podniosło jego moc maksymalną o 16%, do 21,5 kW. Nowy silnik eSP+ modelu SH350i jest wyraźnie mocniejszy w całym zakresie obrotów i zapewnia lepsze przyspieszenie oraz wyższą prędkość maksymalną. Jest on zgodny z wymogami normy EURO5.
Rama została zmodyfikowana w celu zmniejszenia masy, a całkowicie odświeżona stylizacja jest elegancką ewolucją sprawdzonej, zwartej formuły skutera SH o wysokiej praktyczności, na którym łatwo się jeździ i który łatwo zaparkować. Gniazdo USB pod siedzeniem zastępuje poprzednio stosowane gniazdo ACC 12V. Pojawił się też nowy zespół wskaźników LCD.
Model SH350i na rok 2021 będzie dostępny w następujących opcjach kolorystycznych:
Mat Carnelian Red Metallic
Mat Ruthenium Silver Metallic
Pearl Cool White
Black
Silnik
Nowy silnik SH350i „enhanced Smart Power+” osiąga zarówno wzorową czystość spalin, jak i wysoką moc w całym zakresie obrotów, za sprawą wszechstronnego zastosowania technologii redukcji tarcia.
Dzięki przyrostowi pojemności skokowej o 50 cm3 (do 330 cm3 z 279 cm3, bez przyrostu masy) chłodzony cieczą, wyposażony we wtrysk paliwa, czterozaworowy silnik SOHC osiąga moc maksymalną zwiększoną z 25 KM do 29 KM przy 7500 obr/min i maksymalny moment obrotowy 32 Nm, uzyskiwany przy 5250 obr/min. Porównanie uzyskanych na hamowni wykresów charakterystyk obu silników pokazuje cały obraz sytuacji: zarówno moc jak i moment obrotowy wyraźnie rosną już od 3500 obr/min. Ze startu zatrzymanego SH350i pokona pierwsze 200 metrów o 0,7 sekundy szybciej, czyli w 10,2 sekundy.
Średnicę cylindra zwiększono z 72 mm do 77 mm, a skok wzrósł do 70,7 mm. Stopień sprężania wynosi 10,5:1. Aby w pełni wykorzystać większą pojemność, zoptymalizowano skoki i czasy otwarcia zaworów. W porównaniu z poprzednim modelem, zamknięcie zaworów dolotowych oraz czas otwarcia/zamknięcia zaworów wylotowych zostały opóźnione o 5°. Skoki zaworów zwiększono o 0,3 mm. Czasy otwarcia zaworów dolotowych pozostają niezmienione.
Przekonstruowano także wał korbowy, uzyskując 10% redukcji jego masy. Osiągnięto to bez zmiany wymiarów czopów, przy jednoczesnym zachowaniu wytrzymałości i sztywności wymaganej do przenoszenia zwiększonej mocy. Rolkowe dźwignie zaworowe, ślizgowe łożyska korbowe i uszczelniona skrzynia korbowa, zapewniają wysoką trwałość i niezawodność przy zachowaniu wysokich osiągów. Aby usprawnić chłodzenie tłoka, dysza olejowa, stosowana w modelu CRF450R, rozpyla olej bezpośrednio na spód tłoka, optymalizując zapłon i poprawiając sprawność spalania. Pojemność układu smarowania wynosi 1,85 litra.
Obniżenie oporów ssania powietrza wynika ze zwiększenia średnicy przepustnicy z 34 mm do 36 mm i powiększenia średnic zaworów ssących o 1 mm – do 28 mm, co ułatwia silnikowi oddychanie. Powietrze jest dostarczane poprzez 5,5-litrowy airbox. Porty dolotowe i wylotowe również zostały całkowicie przeprojektowane. Port dolotowy zasysa teraz powietrze efektywniej, wywołując silniejsze zawirowanie strumienia mieszanki w cylindrze, co przyczynia się do bardziej równomiernego spalania paliwa. Spaliny są usuwane za pomocą prostego portu wydechowego, bez zmiany kierunku przepływu, występującej w poprzedniej konstrukcji, co jeszcze bardziej poprawia wydajność.
Aby zmniejszyć opory po stronie wydechowej, nowy tłumik składa się teraz z dwóch oddzielnych komór, zamiast z trzech. Poprawki w konstrukcji rury komory rozprężania, jak również rozmiar i umiejscowienie katalizatora, także służą ułatwieniu przepływu i lepszemu oczyszczaniu spalin.
Tarcie wewnętrzne zostało zredukowane dzięki przesunięciu osi cylindra o 5 mm w stosunku do osi wału korbowego, wprowadzeniu hydraulicznej regulacji łańcucha rozrządu i użyciu układu z suchą miską. Układy z suchą miską olejową są używana w silnikach o wysokich osiągach, ponieważ taki układ obniża ciśnienie wewnętrzne w silniku, zmniejsza zawirowania oleju, redukuje straty pompowania oraz tarcie wewnętrzne. Nowo zaadaptowany wałek wyrównoważający dodatkowo redukuje wibracje i przyczynia się do płynnej, bardziej komfortowej jazdy.
Automatyczne sprzęgło odśrodkowe współpracuje z przekładnią V-Matic (z przełożeniami dobranymi pod kątem szybkiej reakcji przy niskich prędkościach obrotowych i dobrych przyspieszeń) oraz z napędem pasowym. Modernizacja na rok 2021 objęła także osłonę silnika, którą przeprojektowano, dostosowując ją do nowych elementów nadwozia.
Silnik SH350i został wyposażony w system kontroli momentu obrotowego Honda Selectable Torque Control (HSTC). System wykrywa różnicę prędkości między kołem przednim i tylnym, oblicza stopień uślizgu, a następnie kontroluje moment obrotowy silnika poprzez sterowanie wtryskiem paliwa, aby odzyskać przyczepność tylnego koła. System HSTC można włączać i wyłączać za pomocą przełącznika umieszczonego po lewej stronie kierownicy. Wskaźnik "T" na wyświetlaczu cyfrowym miga, gdy system pracuje nad odzyskaniem przyczepności.
Silnik spełnia normę czystości spalin EURO5, która obowiązuje od 1 stycznia 2020 roku i stawia bardziej rygorystyczne wymagania w porównaniu z normą EURO4. Wymogi te obejmują znaczną redukcję dozwolonych emisji tlenku węgla, zmniejszenie całkowitej emisji węglowodorów o ponad 40%, skuteczniejsze wykrywanie przerw zapłonu oraz wprowadzenie limitu cząstek stałych.
Zużycie paliwa wynosi zaledwie 3,3 l/100km (tryb testowy WMTC), co przy pojemności zbiornika paliwa wynoszącej 9,1 litra daje potencjalny zasięg ponad 270 km.
Wyposażenie i stylistyka
SH350i to skuter, który jest natychmiast zauważalny na drodze dzięki eleganckiej estetyce typowej dla serii SH. Nowe wzornictwo, nawiązuje do wyglądu najlepiej sprzedającego się, najmniejszego w rodzinie SH, modelu SH125i. Wyróżnia go nowa stylistyka przodu: reflektor LED posiada teraz centralną listwę świateł drogowych, oddzielającą dwie listwy świateł mijania, podczas gdy światła pozycyjne znajdują się na kierownicy. Dzięki temu uzyskano elegancki, nowoczesny wygląd przodu skutera. Przeprojektowane światło tylne i kierunkowskazy LED znajdują się między uchwytami dla pasażera, wykonanymi z aluminium.
Oczywiście, dla skutera SH funkcjonalność jest równie ważna, jak jego wygląd. Pozycja za kierownicą pasuje do szerokiego zakresu gabarytów kierowców i zapewnia zrelaksowaną, wyprostowaną postawę oraz doskonałą widoczność we wszystkich kierunkach. Całkowita długość skutera wynosi 2160 mm, szerokość 742 mm, a wysokość 1161 mm. Minimalny prześwit to 131 mm.
Pod siedzeniem jest miejsce na pełnowymiarowy kask, a samo siedzenie znajduje się na komfortowej wysokości 805 mm (tylko 5 mm wyżej niż w SH125/150). Pod siedzeniem znajduje się gniazdo USB typu C, które ułatwia ładowanie urządzenia mobilnego. Standardowa dla SH, płaska podłoga (o szerokości 435 mm) sprawia, że łatwo balansuje się ciałem, a także łatwo stawia się na niej stopy. Składany zaczep pod kierownicą ułatwi przewóz zakupów.
Nowy zestaw wskaźników LCD obejmuje wszystkie światła ostrzegawcze - w tym obsługę HSTC i ABS - starannie rozmieszczone wokół centralnego, cyfrowego wyświetlacza prędkości i licznika przebiegu. Wszystkie ustawienia zespołu wskaźników, kierowca wprowadza za pomocą przycisków A/B umieszczonych po lewej kierownicy.
Podczas nagłego hamowania światła awaryjne migają, aby ostrzec innych użytkowników drogi o gwałtownym spadku prędkości. Przednie i tylne kierunkowskazy SH350i mają nową funkcję automatycznego wyłączania sygnału awaryjnego hamowania.
Nowością, ułatwiającą życie właścicielowi skutera, jest inteligentny kluczyk, który oprócz sterowania głównym włącznikiem zapłonu i blokowaniem zamka schowka, zarządza również zamkiem opcjonalnego górnego kufra o pojemności 35 l. Dzięki inteligentnemu kluczykowi w kieszeni kierowcy, zamek kufra automatycznie blokuje się, gdy kierowca oddali się od skutera. Kufer można też zamknąć mechanicznie kluczykiem.
Podwozie
Podwozie SH350i, zaprojektowano z myślą o zapewnieniu zwinności i pewności prowadzenia pojazdu w każdych warunkach jazdy. W nowym modelu zrewidowano średnice rur ramy, grubość ich ścianek i materiały, z których wykonane są części składowe, poprawiając stabilność i komfort jazdy, przy jednoczesnym obniżeniu masy ramy o 1 kg.
Elastyczną amortyzację wstrząsów zapewniają: widelec teleskopowy 35 mm, podwójne tylne amortyzatory, aluminiowy odlewany wahacz i system Oleo link, zamontowany pod silnikiem, by wspomóc przekazywanie informacji zwrotnych z podwozia i poprawić pochłanianie nierówności drogi.
Kąt pochylenia główki ramy i wyprzedzenie wynoszą 27°5’/99 mm, przy rozstawie osi 1452 mm i obrocie kierownicy o 45° w obie strony, od położenia do jazdy na wprost. Masa własna wynosi 174 kg.
Z przodu znajduje się opona 110/70-16 z tyłu 130/70-16, a dwukanałowy ABS współpracuje z hamulcami jednotarczowymi o średnicy 256 mm z przodu i 256 mm z tyłu.
Pytania i dyskusje użytkowników
12
Głosy
Głosy
3
Odpowiedzi
Odpowiedzi
v-max
Nie ma to jak napisać dane techniczne i nie wspomnieć ani słowem o V-max... Gratulacje ! To chyba nie jest opis techniczny dmuchanego pontonu tylko skutera który może jechać autostradą, tak czy nie ?
Zadaj własne pytanie