Forum moto-opinie.info
Ostatnie newsy
  Dołącz do nas na facebooku

Bądź bieżąco ze wszystkimi nowościami w newsroomie i na stronie moto-opinie.info :)

Czy kaski motocyklowe się starzeją?


05-29-2014, 20:23:23
Gość

Gość(Orzeł)
Mam takie pytanko - czy kaski się starzeją i tracą z czasem swoje właściwości. Pytam z ciekawości - mój kask i tak będe wkrótce wymieniał z powodu wygody, ale czy są jakieś wiarygodne badania na ten temat?

05-30-2014, 14:15:12
Gość

Gość(3eski)
Tak, chociażby od wewnątrz. Kask, w którym jeżdżę mam 4 sezon. Na początku był tak dopasowany, że po godzinie musiałem go zdejmować bo tak cisnął - głównie w policzki i po bokach szczęki, co było bolesne. Po 3 sezonach tak się ułożyły gąbki w środku, że jak jadę bez kominiarki i przy <100 km/h spojrzę w bok to mam wrażenie, że kask mi zaraz zleci. Dla tego zawsze polecę kupić kask nowy i nawet lekko przyciasny przy pierwszym kontakcie. Producenci kasków zalecają też ich wymiany w przypadku uderzeń, upadków. Zużywają się też szyby. Zawsze przykleją się jakieś muchy i inne śćie... jak źle przetrzesz to rysy gotowe.

05-31-2014, 00:16:21
Gość

Gość(dZ.)
Chyba koledze chodziło o starzenie skorupy i właściwości ochronne kasku(przynajmniej ja to tak zrozumiałem). Producenci kasków zalecają wymiane co 5 lat, ale nie wiem czy to chęć zarobienia czy faktycznie kask się starzeje i jest mniej odporny na uderzenia.

06-05-2014, 22:44:29
Gość

Gość(Maciej)
Kaski oczywiście się starzeją. Są 3 okresy starzenia dla tworzyw sztuczkych - pierwszy do roku czasu, kolejny do 4 lat i po 4 latach - wtedy właściwości tworzyw bardzo drastycznie spadają. Kaski w których skorupa posiada domieszki z włókien szklanych pomagają wydłużyć okres starzenia, ale mimo to lepiej zmieniać kask co kilka lat.

06-14-2014, 13:04:53
Gość

Gość(Michał)
Czyli trzeba wyleczyć się z promocyjnych leżakowanych kasków i kupować świerze modele.

10-22-2014, 16:27:44

Juliusz Cezar
Wyślij PW
Michał napisał:

Czyli trzeba wyleczyć się z promocyjnych leżakowanych kasków i kupować świerze modele.

To nie do końca jest tak. Skorupa kasku starzeje się ze względu na warunki atmosferyczne, głównie przez działanie promieni UV (zostaw coś z tworzywa na dłuższy czas na słońcu, to na pewno zobaczysz efekty starzenia np. okna czy parapety PCV). Tak więc kaski 'leżakowane' raczej nie powinny wystawiane na czynniki szkodliwe, a co z a tym idzie ich cykl życia można liczyć od momentu rozpoczęcia używania.

Wracając do głównego pytania - tak jak pisało już kilku kolegów kaski powinno się wymieniać co 5-7 lat w zależności od tego z czego są wykonane.

10-22-2014, 20:22:48
W skrócie wysoka temperatura i promienie UV niszczą kaski najbardziej, jakby ktoś chciał poczytać dokładnie na ten temat to tutaj jest materiał: http://www.openaccesslibrary.com/vol02/degradacja.pdfDodaj odpowiedź

Szybka odpowiedź
Wysyłasz jako gość Dostępne opcje: LogowanieLogowanie RejestracjaRejestracja
Przepisz kod kod :  
Twój nick/nazwa wyświetlana

WiadomośćWięcej...