NOWOŚĆ KOVE 500X ADV

NOWOŚĆ KOVE 450 RR

NOWOŚĆ ALPINESTARS GP PLUS R V3 RIDEKNIT
8
OPINIA Daytona Spirit XCR

NOWOŚĆ CFMoto 450 MT

NOWOŚĆ Honda CB 650 R 2024-

NOWOŚĆ Honda CBR 650 R 2024-
10
OPINIA Crash pady Azarel PRO
5
OPINIA HJC I70

NOWOŚĆ TCX® Road Air

NOWOŚĆ UM Renegade Commando 125
Mamy już 22378 opinii o produktach motocyklowych!
Uchwyty GPS mocowania na motocykl
R E K L A M A
moto-opinie.info

Opinie Aktualności Miejsca i trasy

BMW R1300 GS oficjalnie zaprezentowany: Poznajcie nowego króla segmentu Adventure

Wysłany 28 wrzesień 2023 17:09 przez Komentarze: 0


Na rok 2024 BMW R1300 GS ma zwiększoną moc, zmniejszoną masę, nowe zawieszenie, nową ramę i radar. To prawie całkowicie nowy GS, a BMW chce dzięki niemu odzyskać pozycję króla ADVENTURE, oczywiście nie jest to jeszcze pełnoprawny Adventure, bo ta wersja pojawi się prawdopodobnie wkrótce :) Mimo to warto zobaczyć co ma do zaoferowania model R1300 GS.

Mówiąc o modelu R GS, trzeba zacząć od dużego silnika typu bokser. Ten poziomo ustawiony Twin definiuje ten model od 43 lat. Jego szeroka moc i moment obrotowy odpowiadały wymaganiom motocykli ADVENTURE. Teraz silnik ma dokładnie 1300 cm3 pojemności skokowej, która zapewnia większą moc GS niż kiedykolwiek wcześniej. Deklarowane 145 KM przy 7 750 obr/min i 110 lb.-ft momentu obrotowego przy 6 500 obr/min. Wzrost ten wynika w dużej mierze z nowych wymiarów cylindra wynoszących 106,5 x 73,0 mm - wzrost o 4 mm w otworze i spadek o 3 mm w skoku. Większa powierzchnia tłoka zapewnia miejsce na większe zawory (dolotowy 44 mm i wydechowy 35,6 mm), a nowe krzywki pomagają nowemu silnikowi oddychać jak najlepiej. BMW twierdzi, że w zakresie od 3600 do 7800 obr/min dostępny jest wyczuwalnie większy moment obrotowy.Głowice cylindrów DOHC wykorzystują napędzane łańcuchem krzywki z technologią BMW ShiftCam, która zmienia czas i wznios zaworu dolotowego. Wałek rozrządu zaworów dolotowych ma profil częściowego i pełnego obciążenia, co poprawia oszczędność paliwa i płynność podczas jazdy oraz zwiększa moc pod dużym obciążeniem. Spaliny wydostają się przez układ wydechowy 2 w 1 ze stali nierdzewnej z zamkniętym układem katalizatora kontrolowanym przez czujnik tlenu. BMW twierdzi, że R 1300 GS nie tylko spełnia obecne normy emisji spalin, ale jest również przygotowany do spełnienia przyszłych wymagań.Skrzynia biegów została przeniesiona pod wał korbowy i zintegrowana z obudową silnika. Zmniejszyło to masę silnika o 8,6 funta i pozwoliło zmniejszyć masę całego układu napędowego o 3,81 kg. Zmiana ta zmniejszyła również długość silnika i pozwoliła na zastosowanie krótszych wałów napędowych. Pozostała masa jest teraz skoncentrowana bliżej środka ciężkości, co poprawia prowadzenie. Sprzęgło mokre posiada funkcje mechanicznego wspomagania i poślizgu. Opcjonalny system szybkiej zmiany biegów Shift Assistant Pro ma być bardziej precyzyjny i oferować bardziej bezpośrednie wyczucie dzięki czujnikowi/nadajnikowi sygnału z magnesem skrętnym.Wał napędowy i zespół tylnej osi zostały przeprojektowane i wyposażone w większe przeguby uniwersalne o zmniejszonych kątach, aby zmniejszyć ugięcie obracającej się masy w celu zwiększenia trwałości. Dłuższy czop tylnej osi ułatwia montaż i demontaż koła. Cztery standardowe tryby jazdy dostosowują reakcję i moc silnika: Rain, Road, Eco i Enduro. Opcjonalny pakiet Riding Modes Pro dodaje trzy dodatkowe tryby: Dynamic, Dynamic Pro i Enduro Pro. Oba tryby Pro pozwalają na dodatkowe dostosowanie reakcji przepustnicy, kontroli trakcji i kontroli wheelie. Dodatkowo, standardowa kontrola momentu obrotowego silnika (MSR), która ogranicza poślizg tylnego koła podczas zwalniania, może być regulowana w trybach Pro.

Hamowanie za pomocą podwójnych czterotłoczkowych zacisków przednich montowanych radialnie i pojedynczego dwutłoczkowego zacisku tylnego jest połączone przez BMW Motorrad Full Integral ABS Pro. Dźwignia przedniego hamulca aktywuje tylny hamulec, a tylna dźwignia aktywuje przednie hamulce. Zarówno ustawienia drogowe, jak i terenowe są powiązane z trybami jazdy, a tylny ABS można dezaktywować w ustawieniach ABS Pro. Dodatkowo system Dynamic Brake Control zapobiega niezamierzonemu wciśnięciu pedału gazu, redukując moment napędowy podczas hamowania, aby zmaksymalizować siłę hamowania tylnego koła.BMW dołączyło też do klubu radarów dzięki funkcjom aktywnego tempomatu (ACC), ostrzegania przed kolizją z przodu (FCW) i ostrzegania o zmianie pasa ruchu (LCW). ACC pozwala kierowcy ustawić prędkość i odległość od poprzedzającego pojazdu; system następnie wykorzystuje przedni radar do pomiaru odległości od pojazdu i kontroluje prędkość, aby utrzymać ustawiony odstęp. BMW twierdzi, że FCW wykorzystuje interwencję hamowania, aby zapobiegać kolizjom i zmniejszać ich dotkliwość. Tylny czujnik radarowy monitoruje tył motocykla, a także martwe pola. Jeśli zmiana pasa ruchu zostanie uznana za niebezpieczną, system LCW wyświetli ostrzeżenie w lewym lub prawym lusterku.

R 1300 GS oferuje łączność ze smartfonem za pośrednictwem 6,5-calowego wyświetlacza TFT. System BMW Multi-Controller łączy się ze smartfonem i zestawem słuchawkowym Bluetooth, umożliwiając korzystanie z multimediów i telefonu bez odrywania rąk od kierownicy. Po dodaniu aplikacji BMW Motorrad Connected na ekranie TFT wyświetlana jest nawigacja ze strzałkami zakręt po zakręcie. Po przełączeniu na ekran Sport, wyświetlany jest kąt przechyłu, zachowanie trakcji i hamowania, sportowy obrotomierz i wskaźnik biegu.

Bezpłatna aplikacja BMW Motorrad Connected informuje właściciela o stanie serwisu i ostrzeżeniach, w tym o funkcji Battery Guard, która monitoruje stan naładowania akumulatora litowo-jonowego 12 V. Przekazywany jest również poziom paliwa, pozostały zasięg i przebieg motocykla. W razie wypadku system BMW eCall (Intelligent Emergency Call) jest standardowym wyposażeniem i ma na celu jak najszybsze dostarczenie pomocy na miejsce zdarzenia. W przypadku wykrycia upadku, call center BMW automatycznie łączy się z motocyklistą, aby w miarę możliwości nawiązać z nim kontakt. System można również aktywować ręcznie za pomocą przycisku SOS.Nowa jest także rama stalowa, która zwiększa sztywność podwozia i robi to w bardziej kompaktowej obudowie. Rurowo-stalowa rama pomocnicza z poprzedniego modelu została zastąpiona odlewaną ciśnieniowo aluminiową. Dzięki temu GS ma krótki i smukły tył, który jest również sztywniejszy. Sztywność ta zwiększa precyzję i stabilność jazdy.

Przez 30 lat duży bokser BMW GS korzystał z jakiejś formy przedniego zawieszenia Telelever i jest to kontynuowane w nowym EVO Telelever połączonym z nowym tylnym zawieszeniem EVO Paralever. Z przodu, EVO Telelever łączy sztywność i bezpośrednie wyczucie kierownicy ze sportowych modeli, takich jak R 1200 S i HP2, ze stabilnością poprzednich modeli GS boxer. Dzięki tej konstrukcji EVO Telelever oferuje większą sztywność i stabilność jazdy, zapewniając jednocześnie doskonałą precyzję kierowania. Nowy tył BMW EVO Paralever ma znacznie sztywniejsze połączenie z ramą i został wydłużony w celu poprawy trakcji. Skok kół wynosi 7,5 cala z przodu i 7,9 cala z tyłu.

Dane techniczne BMW R1300 GS


Silnik: DOHC, chłodzony powietrzem/cieczą, czterosuwowy flat twin z BMW Shift Cam
Pojemność skokowa: 1300 cm3
Średnica x skok: 106,5 x 73,0 mm
Stopień sprężania: 13,3:1
Skrzynia biegów/napęd: 6-biegowa/wał kardana
Deklarowana moc: 145 KM przy 7750 obr.
Deklarowany moment obrotowy: 110 lb.-ft. przy 6500 obr.
Układ paliwowy: Elektroniczny wtrysk do kolektora dolotowego
Sprzęgło: Mokre, funkcja poślizgu; aktywacja hydrauliczna
Rama: Stalowa; aluminiowa rama pomocnicza
Zawieszenie przednie: BMW Motorrad EVO Telelever, centralna kolumna resorująca; skok 7,5 cala
Tylne zawieszenie: BMW Motorrad EVO Paralever; skok 7,9 cala
Hamulec przedni: 4-tłoczkowe zaciski radialne, podwójne tarcze 310 mm z BMW Motorrad ABS Pro
Hamulec tylny: 2-tłoczkowy zacisk pływający, tarcza 285 mm, BMW Motorrad ABS Pro
Koła, przód/tył: Odlewane ze stopów lekkich; 19 x 3,00 cala / 17 x 4,50 cala. / 17 x 4,50 cala.
Opony, przód/tył: 120/70R-19 / 170/60R-17
Pochylenie/pochylenie kół: 26,2°/4,4 in.
Rozstaw osi: 162 cm
Wysokość siedziska: 85,09
Masa własna: 237,22


Nazwa
Email
Komentarz
Przepisz kod  


»Ostatnie nowości
Autor newsaDRZEWO
DrzewoAktualności Ducati Bezpieczeństwo BMW Honda Kawasaki Motocykle KTM Technika jazdy FMX Yamaha Kaski motocyklowe Opony motocyklowe
Moto opinie na Androida

Aplikacja Moto Opinie na Androida już jest! Aktualności, opinie, ciekawe trasy i miejsa w twojej okolicy. Zapraszamy do ściągania z google play lub skanując kod QR.


Moto-Opinie na Androida
Wybrane ofertyze sklepuDołącz do nas nafacebooku

Dołącz do nas na facebooku i bądź bieżąco ze wszystkimi nowościami w newsroomie i na stronie moto-opinie.info :)