6
OPINIA MT Atom SV

NOWOŚĆ Triumph Speed 400

NOWOŚĆ Junak RSL 125

NOWOŚĆ Triumph Scrambler 400 X

NOWOŚĆ HJC F71

NOWOŚĆ Horn H929

NOWOŚĆ Triumph Rocket 3 GT
9
OPINIA TCX Hero WP
2
OPINIA Kurtka przeciwdeszczowa Shima HydroDRY+

NOWOŚĆ Triumph Tiger 1200 Rally Explorer 2024

NOWOŚĆ Triumph Tiger 1200 GT Explorer 2024
Mamy już 22488 opinii o produktach motocyklowych!
Uchwyty GPS mocowania na motocykl
R E K L A M A
moto-opinie.info

Opinie Aktualności Miejsca i trasy

KTM obchodzi 30-lecie marki DUKE na rynku: Trzy nowe modele w jednym roku!

Wysłany 08 luty 2024 09:02 przez Komentarze: 0


Ostatnie 30 lat modelu KTM DUKE można podsumować jednym słowem: ewolucja. Od skromnych początków w 1994 r do obecnego statusu symbolu osiągów i innowacji, nazwa KTM DUKE przetrwała próbę czasu. W 1994 roku firma KTM wkroczyła na ulicę z pierwszym motocyklem noszącym nazwę DUKE. Wyposażono go w jednocylindrowy silnik o pojemności 609 cm3, ergonomię i stylistykę, które stanowiły granicę między Supermoto a street fighterem. Wnosił na ulicę prawdziwie chuligańską osobowość, bezapelacyjnie nagą i pozbawioną esencji tego, czym powinien być motocykl.

W tamtym czasie model KTM DUKE z 1994 r. stanowił radykalne odejście od tradycyjnych konstrukcji motocykli. Wyposażony w odsłoniętą ramę kratownicową, minimalistyczne nadwozie i jednocylindrowy silnik, był anomalią na rynku. Jednak natychmiast przyciągnął uwagę kierowców poszukujących surowych i nieokiełznanych wrażeń z jazdy. Sukces był tak duży, że w 1999 r. KTM wprowadził mocniejszą wersję DUKE II, w której ostrzejsza stylistyka zastąpiła zaokrąglone kontury nadwozia poprzednika. Nieświadomie zapoczątkowało to segment nakedów w ofercie motocykli ulicznych KTM, a do gamy DUKE dodano silniki o większej pojemności i liczbie cylindrów.

W 2005 roku wprowadzono modek KTM SUPER DUKE z potężnym silnikiem LC8 V-Twin o pojemności 990 cm3. Model KTM 990 SUPER DUKE szybko osiągnął status kultowego, dzięki czemu w 2008 roku na rynku pojawił się wariant KTM 990 SUPER DUKE R. Rok 2008 przyniósł również wprowadzenie na rynek modelu KTM 690 DUKE, który po raz kolejny wstrząsnął ówczesnymi normami konstrukcyjnymi. KTM 690 DUKE z 2008 r. był przygarbioną, potężną jednocylindrową maszyną z podwieszonym wydechem i agresywną, wysuniętą do przodu pozycją jazdy. Stało się to później wzorcem dla postawy DUKE.

W 2011 roku pojawiły się modele DUKE o mniejszej pojemności, a KTM 125 DUKE wszedł na rynek europejski. Ta kompaktowa i energiczna maszyna zapewniała dużą moc i łatwość manewrowania, nie tracąc nic z osobowości DUKE. To sprawiło, że był to idealny punkt startowy dla przyszłych pilotów DUKE i przyszłych modeli średniej wagi.

W 2012 r. KTM wprowadził przełomowy model KTM 200 DUKE, a w 2013 r. do oferty dołączył CORNER ROCKET KTM 390 DUKE. KTM 390 DUKE był pierwszym motocyklem DUKE o małej pojemności skokowej, który trafił na ulice Ameryki Północnej i stał się ulubieńcem kierowców poszukujących zwinnego prowadzenia i mocnego, ale łatwego w prowadzeniu układu napędowego.
W 2014 r. firma KTM wstrząsnęła segmentem motocykli typu naked, wprowadzając model THE BEAST - KTM 1290 SUPER DUKE R. Dzięki silnikowi V-Twin o pojemności 1301 cm3 KTM 1290 SUPER DUKE R zyskał reputację dzięki potężnemu silnikowi LC8, który utorował drogę nowemu segmentowi i bardziej skoncentrowanemu na podróżach modelowi KTM 1290 SUPER DUKE GT, który pojawił się w 2016 r.

W następnym roku, 2017, THE BEAST otrzymał pierwszą prawdziwą aktualizację. Nazwany THE BEAST 2.0, KTM 1290 SUPER DUKE R z 2017 r. mógł pochwalić się mocą, zawieszeniem i aktualizacjami stylistycznymi. Na pierwszy plan wysunął się jednak nowy pakiet elektroniki, z bardziej wyrafinowanymi systemami wspomagania kierowcy i nowym trybem TRACK.

Punkt zwrotny w ewolucji DUKE nastąpił w 2018 r., kiedy KTM wypuścił na rynek model KTM 790 DUKE, nazwany THE SCALPEL. Był to początek nowej ery osiągów i stylu modelu DUKE, wyposażonego w potężny silnik równoległy typu twin, najnowocześniejszą elektronikę i odważną stylistykę. Co więcej, pokazał determinację, by zdominować segment średniej wagi motocykli typu naked. Teraz, 30 lat później, trzy jubileuszowe modele wkraczają do walki. Na starcie KTM 390 DUKE może pochwalić się najodważniejszym krokiem ewolucyjnym, z wyrazistą stylistyką, wiodącym w swojej klasie pakietem elektroniki i niezrównanymi osiągami.

KTM 990 DUKE - którego nie należy mylić z dawnym modelem KTM 990 SUPER DUKE - jest napędzany całkowicie nowym równoległym silnikiem dwucylindrowym LC8c, przenosząc walkę bezpośrednio do segmentu nakedów o pojemności 1000 cm3. Charakteryzuje się większymi wymiarami, lepszą technologią i bardziej wyrazistą prezencją na ulicy.

Wreszcie, KTM 1390 SUPER DUKE R EVO ewoluował, aby stać się najlepszym dostępnym motocyklem typu hyper-naked z ogromną mocą, niezrównaną elektroniką i zupełnie nowym kierunkiem projektowania. Aby uczcić ten kamień milowy, trzy wyżej wymienione modele mają dedykowane malowania 30 YEARS OF DUKE, inspirowane modelami DUKE, które pojawiły się przed nimi.

KTM starał się również nagrodzić fanów DUKE, rozdając KTM 390 DUKE, KTM 990 DUKE i KTM 1390 SUPER DUKE R EVO za pośrednictwem swoich platform cyfrowych, na które wpłynęło ponad 700 000 zgłoszeń. KTM oficjalnie rozpocznie kampanię 30 YEARS OF DUKE podczas międzynarodowej premiery medialnej w Almerii w Hiszpanii. Pozwoli to prasie i powiązanym partnerom zapoznać się z modelami KTM 390 DUKE, KTM 990 DUKE i KTM 1390 SUPER DUKE R EVO na rok 2024 w ich idealnym środowisku.

Będzie to również pierwszy raz w historii KTM, kiedy trzy nowe modele zostaną wprowadzone na rynek w tym samym czasie, a trzej zwycięzcy DUKE dołączą do wydarzenia. Wraz z ambasadorem KTM Rokiem Bagarosem i królem KTM Jeremym McWilliamsem pod ręką, aby pokazać im, do czego zdolne są nowe modele DUKE, prasa będzie miała dwa dni krętych wybrzeży i torów oraz tor gymkhany, aby samodzielnie zapoznać się z nowymi DUKE. Więcej informacji na temat gamy KTM DUKE 2024 i 30 YEARS OF DUKE można znaleźć na stronie KTM.com.Nazwa
Email
Komentarz
Przepisz kod  


»Ostatnie nowości
Autor newsaDRZEWO
DrzewoAktualności Ducati Bezpieczeństwo BMW Honda Kawasaki Motocykle KTM Technika jazdy FMX Yamaha Kaski motocyklowe Opony motocyklowe
Moto opinie na Androida

Aplikacja Moto Opinie na Androida już jest! Aktualności, opinie, ciekawe trasy i miejsa w twojej okolicy. Zapraszamy do ściągania z google play lub skanując kod QR.


Moto-Opinie na Androida
Wybrane ofertyze sklepuDołącz do nas nafacebooku

Dołącz do nas na facebooku i bądź bieżąco ze wszystkimi nowościami w newsroomie i na stronie moto-opinie.info :)