
Mocowanie kamer na kaskach dzieli środowisko motocyklowe - większość ludzi się tym nie przejmuje, niemniej są ludzie, którzy nie chcą montować tego typu akcesoriów ze względu na podwyższone ryzyku urazu w razie wypadku.
Australijskie badanie przeprowadzone przez Centrum Bezpieczeństwa Drogowego Transportu Nowej Południowej Walii (TfNSW) wykazało, że akcesoria montowane na kaskach typu kamera czy interkom nie zwiększają niemal wcale ryzyka urazów głowy lub szyi.
Zauważając, że konwencjonalne testy uderzeniowe (upadku) zawarte w normie brytyjskiej (BS) 6658:1985 "Specyfikacja dla hełmów ochronnych dla użytkowników pojazdów" nie odzwierciedlają ryzyka urazu głowy i szyi kierowcy w rzeczywistych wypadkach motocyklowych, agencja ta opracowała własne parametry testowe. Agencja zastosowała w badaniach "metodę testu skośnego", w której testowane kaski uderzają w ruchomą płytę uderzeniową. TfNSW stwierdziła, że ten rodzaj testu jest bardziej "biofideliczny" (zbliżony do rzeczywistego). W związku z tym przeprowadzono w ten sposób 220 testów zderzeniowych z użyciem różnych kasków i elementów wyposażenia.

Badane obszary obejmowały:
- Część szczękową kasku
- Część boczną kasku
- Tył kasku
- Koronę kasku
Przetestowano sześć kasków:
- Airoh Storm
- RJays Apex
- Roof Cooper
- Scorpion Boulevard
- Scorpion Vintage
- Shark Ridill
Urządzenia, które zostały przymocowane do kasku to
- Kamera Drift Ghost 4K
- Kamera GoPro Hero
- Wyświetlacz NuViz (zamontowany na podbródku)
- Interkom Scala
- Interkom Sena
Po zakończeniu testów stwierdzono:
"...że przymocowanie kamery lub urządzenia komunikacyjnego do kasku motocyklowego nie zwiększa, średniego, ryzyka obrażeń głowy lub szyi osoby noszącej kask, podczas zderzenia".
Ostatecznie badanie zakończyło się wnioskiem:
"Na podstawie ustaleń, że urządzenia odpowiednio przymocowane do kasków nie zwiększają znacząco wystąpienia dodatkowych urazów. Urząd wprowadził zmianę polityki, która zezwala na mocowanie urządzeń do kasków, pod warunkiem, że nie naruszają one struktury i integralności kasku."
Pełną dokumentacje z testów znajdziecie pod tym linkiem - https://roadsafety.transport.nsw.gov.au/downloads/safety-impact-helmet-attachments.pdf